Od 1. januara 2013. pa nadalje, električni klima uređaji imaju energetsku etiketu koja ukazuje na njihovu energetsku efikasnost.
Energetska etiketa za klima uređaje označava skalu energetske efikasnosti od A +++ (najefikasnija) do D (najmanje efikasna).
Energetska etiketa za klima uređaja propisuje sledeća pravila:
– od 1. januara 2013. godine, skala energetske efikasnosti od A (najefikasnija) do G (najmanje efikasna);
– od 1. januara 2015. godine skala od A + do F;
– od 1. januara 2017. skala od A ++ do E;
– od 1. januara 2019. skala od A +++ do D;
Postoji devet različitih etiketa, od kojih svaka pruža informacije o kompaniji koja je plasirala proizvod na tržište, model proizvoda, kako je energetski efikasan proizvod, prosječna godišnja potrošnja energije, vrijednost S / COP i / ili S / EER (s ), nivo buke itd.
Šta su energetske klase kod klima uredaja?
Energetska klasa predstavlja odnos dobijene toplote i potrošnje elektricne energije. Prema normama Evropske Unije, klima uredaji koji su u stanju da prenesu više od 3.2W toplote u zamenu za 1W potrošnje elektricne energije spadaju u A energetsku klasu. Kada klima uredaj greje, ova vrednost je 3.6W.
Energetske klase klima uredaja
COP koeficijent predstavlja odnos emitovane toplotne energije i utrošene elektricne energije. Dok EER koeficijent predstavlja odnos emitovane energije za hladenje i utrošene elektricne energije.
Saznajte sve o Freonu i od čega je napravljen Freon.

